WINNERS FOR 32ND ANNUAL PRODUCERS GUILD AWARDS


PRODUCERS GUILD AWARDS

WINNERS FOR 32ND ANNUAL PRODUCERS GUILD AWARDS

Nomadland Awarded with Outstanding Motion Picture;

The Crown, Soul, Schitt’s Creek Win Key Awards

Viola Davis, Nicole Kidman, Daniel Kaluuya, Sacha Baron Cohen, Carey Mulligan, Riz Ahmed, Kaley Cuoco, Daveed Diggs, Lin-Manuel Miranda, Sarah Jessica Parker & More Presented

LOS ANGELES, CA (March 24, 2021) – The Producers Guild of America (PGA) hosted the 32nd Annual Producers Guild Awards presented by General Motors this evening, Wednesday, March 24. Hollywood came together for the Guild’s virtual ceremony to celebrate this year’s outstanding achievements in producing and award the Guild’s top honors.

Actor and producer Tracee Ellis Ross kicked-off the ceremony and offered opening and closing remarks. Presenters included Amanda Seyfried, Carey Mulligan, Daniel Kaluuya, Darren Criss, Daveed Diggs, Eddie Redmayne, Gal Gadot, Jurnee Smollett, Kaley Cuoco, Lin-Manuel Miranda, Mindy Kaling, Nicole Kidman, Paul Mescal, Paul Raci, Regina King, Riz Ahmed, Sacha Baron Cohen, Sarah Jessica Parker, Steven Yeun, Swankie, and Viola Davis. Additionally, Anthony Mackie gave a special introduction to this year’s In Memoriam.

The evening also honored Vance Van Petten with the Charles FitzSimons Award, presented by Mark Gordon, which recognizes outstanding dedication and enduring contributions to the Guild.

The Producers Guild Awards are often a bellwether for the Oscars. Since its inception, the PGA has predicted 21 of the 32 winners of the Academy Award for Best Picture. This year, Nomadland was awarded for The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures.

The complete list of nominees and winners is below. Winners are in bold. Note: winners of the Outstanding Short-Form, Sports and Children’s Programs and the PGA Innovation Award were previously announced at a PGA nominee event on March 20, 2021.

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

  • Borat Subsequent Moviefilm
    • Producers: Sacha Baron Cohen, Monica Levinson, Anthony Hines
  • Judas and the Black Messiah
    • Producers: Charles D. King, Ryan Coogler, Shaka King
  • Ma Rainey’s Black Bottom
    • Producers: Denzel Washington, Todd Black
  • Mank
    • Producers: Ceán Chaffin, Eric Roth, Douglas Urbanski
  • Minari
    • Producer: Christina Oh
  • Nomadland **WINNER**
    • Producers: Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao
  • One Night In Miami…
    • Producers: Jess Wu Calder & Keith Calder, Jody Klein
  • Promising Young Woman
    • Producers: Josey McNamara, Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell
  • Sound Of Metal
    • Producers: Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche
  • The Trial of the Chicago 7
    • Producers: Marc Platt, Stuart Besser

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

  • The Croods: A New Age
    • Producer: Mark Swift
  • Onward
    • Producer: Kori Rae
  • Over the Moon
    • Producers: Gennie Rim, Peilin Chou
  • Soul **WINNER**
    • Producer: Dana Murray
  • Wolfwalkers
    • Producers: Paul Young, Nora Twomey, Tomm Moore, Stéphan Roelants

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama

  • Better Call Saul (Season 5)
    • Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Princess Nash
  • Bridgerton (Season 1)
    • Producers: Chris Van Dusen, Shonda Rhimes, Betsy Beers, Scott Collins, Alison Eakle, Sara Fischer, Sarada McDermott, Holden Chang, Tom Verica
  • The Crown (Season 4) **WINNER**
    • Producers: Peter Morgan, Suzanne Mackie, Stephen Daldry, Andy Harries, Benjamin Caron, Matthew Byam Shaw, Robert Fox, Michael Casey, Andy Stebbing, Martin Harrison, Oona O’Beirn
  • The Mandalorian (Season 2)
    • Producers: Jon Favreau, Dave Filoni, Kathleen Kennedy, Colin Wilson, Karen Gilchrist, John Bartnicki, Carrie Beck
  • Ozark (Season 3)
    • Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, Patrick Markey, John Shiban, Miki Johnson, Matthew Spiegel, Erin Mitchell, Martin Zimmerman, Peter Thorell

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy

  • Curb Your Enthusiasm (Season 10)
    • Producers: Larry David, Jeff Garlin, Jeff Schaffer, Laura Streicher, Mychelle Deschamps
  • The Flight Attendant (Season 1)
    • Producers: Greg Berlanti, Kaley Cuoco, Steve Yockey, Meredith Lavender, Marcie Ulin, Sarah Schechter, Suzanne McCormack, Jess Meyer, Raymond Quinlan, Jennifer Lence, Erika Kennair
  • Schitt’s Creek (Season 6) **WINNER**
    • Producers: Eugene Levy, Daniel Levy, Andrew Barnsley, Fred Levy, David West Read, Ben Feigin, Michael Short, Kurt Smeaton, Kosta Orfanidis
  • Ted Lasso (Season 1)
    • Producers: Bill Lawrence, Jason Sudeikis, Jeff Ingold, Bill Wrubel, Liza Katzer, Jane Becker, Jamie Lee, Kip Kroeger, Brendan Hunt, Tina Pawlik, Joe Kelly
  • What We Do in the Shadows (Season 2)
    • Producers: Jemaine Clement, Taika Waititi, Paul Simms, Scott Rudin, Garrett Basch, Eli Bush, Stefani Robinson, Sam Johnson, Marika Sawyer, Derek S. Rappaport

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television

  • I May Destroy You
    • Producers: Michaela Coel, Phil Clarke, Roberto Troni, Simon Meyers, Simon Maloney
  • Normal People
    • Producers: Lenny Abrahamson, Sally Rooney, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Norton, Anna Ferguson, Catherine Magee
  • The Queen’s Gambit **WINNER**
    • Producers: William Horberg, Allan Scott, Scott Frank, Marcus Loges, Mick Aniceto
  • The Undoing
    • Producers: Susanne Bier, David E. Kelley, Per Saari, Nicole Kidman, Bruna Papandrea, Stephen Garrett, Celia Costas, Deb Dyer
  • Unorthodox
    • Producers: Anna Winger, Henning Kamm, Alexa Karolinksi

The Award for Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures

  • Bad Education
    • Producers: Fred Berger, Eddie Vaisman
  • Dolly Parton’s Christmas on the Square
    • Producers: Dolly Parton, Sam Haskell
  • Hamilton **WINNER**
    • Producers: Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Jeffrey Seller
  • Jane Goodall: The Hope
    • Producers: *Eligibility Determination Pending*
  • What the Constitution Means To Me
    • Producers: Heidi Schreck, Marielle Heller, Robin Schwartz, Kyle Laursen, Peter Saraf

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures

  • David Attenborough: A Life on Our Planet
    • Producer: Jonnie Hughes
  • Dick Johnson Is Dead
    • Producers: Kirsten Johnson, Katy Chevigny, Marilyn Ness
  • My Octopus Teacher **WINNER**
    • Producer: Craig Foster
  • Softie
    • Producers: Toni Kamau, Sam Soko
  • A Thousand Cuts
    • Producers: Ramona S. Diaz, Leah Marino, Julie Goldman & Christopher Clements, Carolyn Hepburn
  • Time
    • Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn, Garrett Bradley
  • The Truffle Hunters
    • Producers: Michael Dweck, Gregory Kershaw

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

  • 60 Minutes (Season 53)
    • Producer: Bill Owens
  • The Last Dance (Season 1) **WINNER**
    • Producers: Mike Tollin, Curtis Polk, Estee Portnoy, Andrew Thompson, Gregg Winik, John Dahl, Libby Geist, Connor Schell, Peter Guber, Jason Hehir, Nina Krstic, Matt Maxson, Jacob Rogal, Alyson Sadofsky, Jon Weinbach
  • Laurel Canyon
    • Producers: Craig Kallman, Mark Pinkus, Darryl Frank, Justin Falvey, Stacey Offman, Richard Perello, Jeff Pollack, Alex Gibney, Frank Marshall, Erin Edeiken, Ryan Suffern
  • McMillion$ (Season 1)
    • Producers: Mark Wahlberg, Stephen Levinson, Archie Gips, James Lee Hernandez, Brian Lazarte
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
    • Producers: Chris Smith, Fisher Stevens, Eric Goode, Rebecca Chaiklin

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

  • 8:46 – Dave Chappelle (Special)
    • Producers: Dave Chappelle, Julia Reichert, Sina Sadighi, Steven Bognar
  • The Daily Show with Trevor Noah (Season 26)
    • Producers: Trevor Noah, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, David Kibuuka, David Paul Meyer, Zhubin Parang, Elise Terrell, Jocelyn Conn, Jeff Gussow, Shawna Shepherd, Beth Shorr, Dan Amira, David Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Scott Hercman, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton, Matt Negrin, Juliet Werner
  • Last Week Tonight with John Oliver (Season 7) **WINNER**
    • Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton, Jeremy Tchaban, Christopher Werner, Laura L. Griffin, Kate Mullaney, Matt Passet, Marian Wang, Charles Wilson
  • The Late Show with Stephen Colbert (Season 6)
    • Producers: Stephen T. Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Tanya Michnevich Bracco, Barry Julien, Opus Moreschi, Denise Rehrig, Aaron Cohen, Paul Dinello, Emily Gertler, Jay Katsir, Matt Lappin, Bjoern Stejskal, Sara Vilkomerson, Ballard C. Boyd, Michael Brumm, Gabe Gronli, Paige Kendig, Jake Plunkett, Adam Wager
  • Saturday Night Live (Season 46)
    • Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, Caroline Maroney, Ken Aymong

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

  • The Amazing Race (Season 32)
    • Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo, Phil Keoghan
  • The Masked Singer (Season 3, Season 4)
    • Producers: Craig Plestis, Izzie Pick-Ibarra, Rosie Seitchik, Nick Cannon, James Breen, Deena Katz, Lindsay Tuggle, Chris Wagner, Patrizia DiMaria, Brian Updyke, Jeff Kmiotek, Lauren Taylor Harding, Nick Campagna, Erin Brady, Tiana Gandelman, Kristin Campbell-Taylor, Lindsay John, Dom Worden, Peter Hebri, Zoë Ritchken, Lexi Shoemaker, Mike Riccio, Emily Smith, Chelsea Candelaria, Joseph Warwick
  • Nailed It! (Season 4)
    • Producers: Patrick J. Doody, Gaylen Gawlowski, Casey Kriley, Jo Sharon, Sandra Birdsong, Anika Guldstrand, Cat Sullivan, Melissa Johnson
  • RuPaul’s Drag Race (Season 12) **WINNER**
    • Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, Mandy Salangsang, RuPaul Charles, Steven Corfe, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, Adam Bronstein, Lisa Steele, John Polly, Michelle Visage, Jen Passovoy, Alicia Gargaro-Magana
  • The Voice (Season 18, Season 19)
    • Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Adam Sher, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Kyley Tucker, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program

The PGA does not vet the individual producers of this award.

  • Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics with Kim Wexler (S3)
  • Between The Scenes – The Daily Show (S5)
  • Carpool Karaoke: The Series (Season 3) **WINNER**
  • Inside Pixar: Inspired (Season 1)
  • SNL Presents: Stories from the Show (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program

The PGA does not vet the individual producers of this award.

  • Defying Gravity: The Untold Story of Women’s Gymnastics (S1) **WINNER**
  • Hard Knocks: Los Angeles
  • Real Sports with Bryant Gumbel (Season 26)
  • Seeing America with Megan Rapinoe
  • The Shop: UNINTERRUPTED Featuring President Barack Obama

The Award for Outstanding Children’s Program

The PGA does not vet the individual producers of this award.

  • Animaniacs (Season 1)
  • Carmen Sandiego (Season 3)
  • Looney Tunes Cartoons (Season 1)
  • The Power of We: A Sesame Street Special **WINNER**
  • Star Wars: The Clone Wars (Season 7)

The PGA Innovation Award

This award honors the program as a whole, rather than the individual producers.

  • Adventure Lab and Dr. Crumb’s School for Disobedient Pets
  • Andrew Goes Outside
  • Artificial
  • Baba Yaga
  • BRCvr **WINNER**
  • Create Together
  • Fragments
  • Jettison
  • Krampusnacht
  • Oceanides
  • The Line
  • The Under Presents

The 2021 Producers Guild Awards Event Chairs are Chris Thomes, Vice President, Creative Services for Disney Television Studios and Julius Tennon, President and Co-Founder of Juvee Productions.

The 2021 Producers Guild of America Awards are produced by Anchor Street Collective for the Producers Guild of America. Branden Chapman is executive producer, Carleen Cappelletti is co-executive producer, Emily Poenisch is talent executive, and Jim Piccirillo is director. The PGA Awards team also includes sponsorship by Six Degrees Global, marketing consultant Julie Giles (greenHAT digital), and the PGA’s PR agency of record, Sunshine Sachs.

Sponsors of the 2021 PGA Awards include General Motors, Presenting Sponsor and Official Automotive Partner, Delta, Official Airline Partner, and Glenfiddich.

ABOUT THE PRODUCERS GUILD OF AMERICA (PGA)

The Producers Guild of America is a nonprofit trade group that represents, protects and promotes the interests of all members of the producing team in film, television and new media. The Producers Guild has more than 8,000 members who work together to protect and improve their careers, the industry and community by providing members with employment opportunities, seeking to expand health benefits, promoting fair and impartial standards for the awarding of producing credits, as well as other educational efforts and advocacy efforts such as encouraging sustainable production practices. The PGA also actively strives to create a more equitable industry through initiatives such as One Guild, which was established to address the specific needs of under-represented and under-served groups in order to increase and foster membership, Guild leadership, employment and to encourage authentic depictions. For more information and the latest updates, please visit the Producers Guild of America website and follow on social media.

New York Style Guide
Previous From Burgundy Socks To Maroon Neckties: Using Red As An Accent Color
Next 4 Embroidery Fashion Trends For 2021